zvyky
Adventní věnec
Adventními věnci se začaly domácnosti zdobit v 19. století. Johann Wichema, hamburský duchovní, si v roce 1860 pověsil doma ke stropu mohutný věnec ze smrkových větví a do něj zasadil 24 svící.
V průběhu let se zvyk trochu pozměnil, svíce se zasazují pouze čtyři a zapalují se po jedné každou adventní neděli. Adventní věnec bývá ozdobený chvojím, šiškami, jeřabinami, jmelím a červenými mašličkami.
Každý týden se rozsvěcuje postupně jedna svíčka, až v poslední adventní neděli září všechny čtyři najednou. Podle tradice má být adventní věnec zdoben červeně.
Pouštění lodiček
Podle lidového zvyku se lodičky vyráběly symbolicky ze skořápek vlašských ořechů. Do prázdné půlky skořápky ořechu se nakapal vosk a připevnila vánoční svíčka a vznikla lodička. Skořápkové lodičky se pouštěly na hladině v lavoru s vodou. Komu lodička nejdéle vydržela hořet, toho čekal dlouhý a šťastný život.
Krájení jablka
Dalším lidovým věštěním bylo krájení jablka. Po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablíčka, a to kolmo na stopku. Pokud byl jádřinec ve tvaru křížku, ohlašovalo to příchod smrti. Pokud byl jádřinec červivý, znamenalo to nemoc. Krásná hvězdička znamenala zdraví a štěstí.
Vstávání od stolu
Během štědrovečerní večeře bylo zapovězeno vstávání od stolu. Pokud by někdo vstal od stolu, tomu byla v následujícím roce předpovídána nemoc nebo smrt. Takže jste si nesměli nic zapomenout ke stolu vzít, jinak byste měli smůlu.
Talíř navíc
Na štědrovečerní stůl se pokládal prázdný talíř navíc. Měl sloužit pro nečekaného hosta, kterého by bylo třeba pohostit, ale také se říkalo, že je to očekávání narození Ježíška. Jednou z pověr bylo také, že u štědrovečerní večeře má být vždy sudý počet osob, a tak prázdný talíř plnil tento počet.
Rybí šupiny
Pod talíře se schovávaly rybí šupiny, které si potom stolovníci vložili do svých peněženek, aby jim šupinky přinášely po celý rok dost peněz a také aby se jich peníze držely.
Zdobení stromečku
K Vánocům patří stromeček. Aby měl Ježíšek kam davat dárky. Dříve byl typický stromek z lesa, ale postupem času si lidé začali pořizovat umělé. Stromek se na Vánoce poklade vánočními ozdobami a řetězi, nahoru se dá hvězda a okolo barevné svíčky. Večer se potom dají prskavky a než se začnou rozdávat dárky, zapálí se.